Blogs

Zandstralen en moderne straaltechniek in industriële toepassingen

Leestijd: 4 minuten

Geplaatst: 24 juni 2026

Zandstralen is een beproefde techniek voor het reinigen, ontroesten en opruwen van metaaloppervlakken. Toch is er veel veranderd ten opzichte van de traditionele methode. Moderne straaltechnieken bieden meer controle over het proces, betere stofbeheersing en reproduceerbare resultaten die passen binnen de eisen van hedendaagse productieomgevingen. In dit artikel leest u hoe het proces werkt, voor welke toepassingen het geschikt is en waarom gesloten straalinstallaties steeds vaker de voorkeur verdienen boven conventioneel zandstralen.

Close Up Shot Van Een Werknemer In Beschermende Handschoenen Die Houten Details Schildert 181624 56454

Hoe werkt het zandstraalproces?

Bij zandstralen wordt een straalmiddel onder hoge druk op een oppervlak geslingerd. De kinetische energie van de straalmiddeldeeltjes verwijdert verontreinigingen, oxidelagen of materiaal van het oppervlak. Afhankelijk van het gewenste resultaat varieert de straalmiddelkeuze, de druk en de straalduur.

Het proces kent drie hoofdprincipes:

  • Drukstralen: straalmiddel wordt via een druktank en straalslang op het werkstuk gebracht. Dit levert een hoge staaldruk en is geschikt voor zware toepassingen.
  • Injectiestralen: straalmiddel wordt door onderdruk aangezogen en gemengd met perslucht. Geschikt voor lichtere bewerkingen.
  • Slingerwiel of turbinestralen: straalmiddel wordt mechanisch versneld via een wiel. Efficiënt bij grotere series en hogere doorvoersnelheden.

De keuze voor het juiste systeem hangt af van het materiaal, de gewenste oppervlaktegesteldheid en uw productiecapaciteit. Een te hoge straaldruk of een verkeerd straalmiddel kan het werkstuk beschadigen of een onjuiste ruwheid veroorzaken. Procesbeheersing is hier dan ook essentieel.

Toepassingen van stralen in de maakindustrie

De term “zandstralen” wordt in de praktijk breed gebruikt, maar dekt lang niet altijd de werkelijke techniek of het straalmiddel. In industriële omgevingen wordt gewerkt met corundum, glasparels, staalgruis of kunststofgranulaat, afhankelijk van de toepassing. Zand zelf wordt vanwege de gezondheidsrisico’s door silicaatdeeltjes vrijwel niet meer toegepast.

Stralen wordt ingezet voor uiteenlopende processen:

  • Reinigen: verwijderen van vet, oxidatie, lak of aankoeksel van metaaloppervlakken.
  • Ontroesten: verwijderen van roestlagen op stalen constructies, onderdelen of gereedschappen.
  • Opruwen: creëren van een gecontroleerde oppervlakteruwheid als voorbereiding op coaten, lijmen of thermisch spuiten.
  • Ontbramen: verwijderen van bramen na verspaning of lasersnijden.
  • Shotpeenen: inspanningen in het oppervlak inbrengen om vermoeiingssterkte te verhogen, veelgebruikt in de luchtvaart en automotive.
  • Post-processing van 3D-geprinte onderdelen: verwijderen van poeder en het egaliseren van oppervlakken na additief vervaardigen.

Voor elke toepassing gelden andere parameters. De straaltechniek die u kiest, bepaalt niet alleen het eindresultaat, maar ook de efficiëntie, de veiligheid en de herhaalbaarheid van uw proces.

Normfinish 3d Smart Clean Open 1 1
Aspect Traditioneel zandstralen Moderne straaltechniek
| Straalmiddel Zand (kwartszand) Corundum, glasparels, staalgruis, kunststof
| Stofbeheersing Beperkt, hoog risico op silicose Geïntegreerde filtratie en afzuiging
| Procescontrole Handmatig, afhankelijk van operator Instelbare druk, cyclustijd en automatisering
| Reproduceerbaarheid Laag Hoog, geschikt voor seriematige productie
| Veiligheid Hoge blootstelling aan stof en geluid Gesloten systeem, veilig voor operator
| Straalmiddelhergebruik Beperkt Cyclisch hergebruik via regeneratiesysteem

Traditioneel zandstralen versus moderne straaltechniek

Traditioneel zandstralen gebeurde in open lucht of in onvoldoende afgeschermde omgevingen, met ruim stofvorming en beperkte controle over het resultaat. Moderne straaltechniek verschilt op een aantal wezenlijke punten.

Moderne installaties, zoals de Normfinish straalcabines van Leering Hengelo, zijn ontworpen voor intensief industrieel gebruik. De gecontroleerde drukregeling, geïntegreerde filtratie en gesloten straalmiddelcyclus zorgen voor een stabiel en herhaalbaar resultaat, ongeacht de seriegrootte of het materiaal.

Veiligheid, stofbeheersing en de rol van gesloten straalcabines

Een van de grootste nadelen van traditioneel zandstralen is de vrijgave van fijnstof. Blootstelling aan kwartszand kan leiden tot silicose, een ernstige longaandoening. Moderne straaltechniek sluit dit risico nagenoeg volledig uit door te werken met alternatieve straalmiddelen in gesloten systemen met effectieve stofafzuiging.

In een gesloten Normfinish straalcabine wordt het straalmiddel continu gefilterd en hergebruikt. Stofdeeltjes worden afgezogen via een geïntegreerd filtersysteem, zodat de operator niet wordt blootgesteld aan gevaarlijke stoffen. Dit maakt het systeem geschikt voor gebruik binnen productieomgevingen waar veiligheid en hygiëne centraal staan.

Normfinish straalcabines

De voordelen van een gesloten straalcabine op een rij:

  • Veilige werkomgeving door volledig gesloten straalsysteem
  • Gecontroleerde en instelbare straalparameters
  • Cyclisch hergebruik van straalmiddel voor lagere verbruikskosten
  • Geschikt voor handmatige bediening én volledige automatisering
  • Uitvoerbaar als maatwerk voor productspecifieke geometrieën

Straalinstallaties op maat, ontwikkeld in eigen huis

Leering Hengelo ontwikkelt en produceert Normfinish straalcabines volledig in eigen beheer. Productie en assemblage vinden plaats op de eigen locatie in Hengelo, waarbij elke installatie wordt getest voordat deze wordt opgeleverd. Voor complexe of productspecifieke toepassingen werkt de engineeringafdeling samen met u aan een oplossing die is afgestemd op uw procesparameters, materiaalsoort en gewenste cyclustijd.

Wilt u weten welke straalinstallatie past bij uw toepassing? Neem contact op met de specialisten van Leering Hengelo voor procesadvies op maat, of bekijk het volledige overzicht van onze straaltechniek oplossingen.

 

Asdfasdf
Harrold Filart Verspaningstechniek En Reinigingstechniek Leering Hengelo Advies

Advies op maat

Elke toepassing vraagt om een andere aanpak. Onze specialisten denken met je mee en adviseren de oplossing die bij jou past.

Langtechnik Loesungen Nullpunktspanntechnik

Onze klanten

Leering heeft een groot netwerk met meer dan 120 wereldwijde partners van topkwaliteit.

1702474171636
10 / 10

3e LANG RoboTrex automatisering geplaatst bij LABO in Geldrop!

"Vanwege de hoge automatiseringsgraad van onze eerste twee gekoppelde systemen van de RoboTrex hebben we besloten om een derde RoboTrex aan onze DMG Mori DMU50 te koppelen. Hierdoor draaien er nu drie identieke cellen, wat onze capaciteit opnieuw aanzienlijk heeft uitgebreid"

14-8-2025

|

Mart Stokmans, Manager